Atatürk Eğitim FakültesiBilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Bölümümüzün Yenilenme Çalışmaları Tamamlandı

2014-2015 öğretim yılının bahar döneminde başlayan yenilenme çalışmaları büyük oranda tamamlanmıştır. Uzun emekler sonucunda laboratuvarlarımız, sınıflarımız, seminer salonumuz, teknik alt yapımız ve genel kullanım alanlarımız yenilenmiştir.

 Macintosh Laboratuvarı

Bölümümüzde verilmekte olan Görsel Okuryazarlık, Web/Grafik Tasarımı ve İşletim Sistemleri gibi derslerde daha verimli çözümler üretebilmek amacıyla Macintosh Laboratuvarı kurulmuştur. 20 adet iMac, 3 adet iPad, ultra yakın projeksiyon ve akıllı tahtadan oluşan Macintosh Laboratuvarının klima ve mobilyaları da yenilenmiştir.

 

Pc Laboratuvarları

Bölümümüzde bulunan 3 adet PC laboratuvarının bilgisayarları yenilenmiştir. HP marka bilgisayarlardan oluşan laboratuvarlarımızda Windows 10 ve Linux işletim sistemleri kullanılmaktadır. 67 adet PC, ultra yakın projeksiyon ve akıllı tahtalardan oluşan PC Laboratuvarının klima ve mobilyaları da yenilenmiştir.

 

İnsan-Teknoloji Etkileşimi Laboratuvarı

Bölümümüzde bulunan İnsan-Teknoloji Etkileşimi Laboratuvarı teknoloji ile etkileşim ve kullanılabilirlik testleri için tasarlanmıştır. Laboratuvar, kullanıcıların bulunduğu test odası ve testi düzenleyenlerin bulunduğu gözlem odası olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Testler sırasında değişik kameralar ve mikrofonlar aracılığıyla ses ve görüntü kaydı, ekran ve klavye-fare hareketleri kaydı yapılmakta; alınan veriler Noldus Observer ve u-log yazılımları aracılığı ile analiz edilmektedir.  SMI Göz-izleme cihazı ile göz hareketleri kaydedilmektedir. 2015 yılında TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile deri gerginliği ve kalp atış hızı ölçümü yapabilen biyofizyolojik ölçüm cihazı İnsan-Teknoloji Etkileşimi Laboratuvarına kazandırılmıştır.

 

Sınıflarımız

Bölümümüze ait 2 adet sınıfın sıraları, akıllı tahtaları, projeksiyon cihazları ve klimaları değiştirilmiştir.

 

Seminer Salonumuz

Yüksek Lisans ve Doktora derslerini gerçekleştirdiğimiz seminer odasına odaklanmayı, katılımcılığı ve paylaşımı sağlayan 65” etkileşimli dokunmatik ekran takılmıştır.

 

Genel Kullanım Alanları

Bölümümüze ait genel kullanım alanlarının boyama, ışıklandırma çalışmaları tamamlanmıştır. Bölüm koridorları, kapıları, panoları yenilenmiştir.

 

Projeksiyon Cihazları

Derslerin kalitesini arttırmak amacıyla laboratuvarlarımızda ve sınıflarımızda bulunan projeksiyon cihazları yenilenmiştir. Çift kalem etkileşimi, geniş ekran çözünürlüğü ve ses desteği olan ultra yakın projeksiyon cihazları EasyMP Monitör, EasyMP Ağ, EasyMP Çoklu PC Projeksiyon/Yansıtma özelliklerine sahiptir. Etkileşimli akıllı tahta özelliği taşıyan cihazlar, 50 bilgisayara kadar laboratuvar yönetim sistemi olanağı tanımaktadır.

 

Akıllı Tahta Çözümleri

Dinamik ders ortamı sağlamak, öğretim elemanı ve öğrenciler arasındaki etkileşimi arttırmak amacıyla sınıflarımıza etkileşimli (akıllı) tahtalar takılmıştır. MimioStudio 11.5 yazılımı kullanan akıllı tahtalar ses ve animasyonlarla desteklenmiş görsel materyaller sunmakta ve daha kalıcı öğrenme olanağı sağlamaktadırlar.

 

İklimlendirme

Bölümümüzde bulunan sınıf ve laboratuvarların iklimlendirme çalışmaları kapsamında klimaları yenilenmiştir. 

Bu sayfa Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi tarafından en son 23.11.2015 15:18:50 tarihinde güncellenmiştir.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi